Jak dobrać sposób golenia do zarostu i uniknąć podrażnienia skóry i wrastających włosków?

Golenie to niełatwa sztuka. Przekonuje się o tym każdy chłopak, który po raz pierwszy bierze w swoje ręce maszynkę do golenia. Często popełnia proste błędy, jak choćby goli się na sucho zwykłą maszynką, co przy braku wprawy szybko kończy się skaleczeniem, zwłaszcza gdy zarost jest skąpy. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak dobrać sposób golenia do zarostu i uniknąć podrażnienia skóry, a także wrastających włosków.

Dla kogo odpowiednie będzie golenie na sucho?

Paradoksalnie golenie się na sucho, ale nie zwykłą maszynką z ostrzami, a maszynką elektryczną polecane jest dla osób o wrażliwej skórze. Przyczyna jest prosta. Ostrze golarki nie przylega całkowicie do skóry twarzy, w związku z tym ryzyko skaleczenia jest zniwelowane. Jednak to powoduje, że nie usuwa się włosów do „gołej” skóry. Pozostaje na nie ślad zarostu, zatem jeżeli zależy Ci na całkowicie gładkim efekcie, to nie będzie to sposób golenia dla Ciebie. W przypadku zapuszczenia dłuższego zarostu i chęci powrotu do gładszej skóry, najpierw należy użyć trymera, aby długie włosy nie zaplątały się w ostrza golarki. Warto wiedzieć, że golarkę elektryczną należy trzymać pod kątem 90 stopni przy goleniu na sucho, prześlizgując się po skórze i lekko uciskając. Próba golenia się maszynką elektryczną tuż przy skórze może wywołać zaczerwienienia i podrażnienia. Jeśli lubisz efekt 2-3 dniowego zarostu i chcesz jedynie go ścinać, to taki sposób golenia jest dla Ciebie. Sprawdzi się zarówno do cienkiego, jak i grubego zarostu, choć ten gruby lepiej usuwać na mokro.

Odpowiednie nawilżenie i zmiękczenie zarostu to podstawa przed rozpoczęciem golenia

Przy goleniu na mokro należy rozpocząć od nałożenia produktu zmiękczającego zarost. Może być to pianka do golenia, krem bądź mydło do golenia rozrobione w tyglu. Jeśli chodzi o wydajność to ostatnie przoduje, a gdy idzie o szybkość nakładania, to lepiej sprawdzają się pianka lub krem. Bez wątpienia krem inaczej niż piankę można nakładać pędzlem do golenia. Choć na upartego można najpierw rozpylić piankę na dłoń, a potem zamoczyć w niej pędzel, zamiast od razu nakładać na twarz. Pędzel do golenia może być z naturalnym lub sztucznym włosiem. W przypadku wrażliwej skóry należy unikać włosia dzika i wybierać wysokiej jakości włosie borsuka lub syntetyczne imitujące to włosie. Znajdziesz zestaw do golenia z takim pędzlem, a także mydłem do golenia i balsamem. Po nałożeniu kosmetyku zmiękczającego zarost, należy odczekać ok. 5 minut. Wtedy można przystąpić do golenia. Można golić się z włosem. Ten sposób sprawia, że mogą pozostać na skórze wrastające włoski, ale zmniejsza ryzyko skaleczeń. Z kolei golenie pod włos gwarantuje całkowite usunięcie zarostu. Warto wiedzieć, że w przypadku takiego golenia codziennie skóra jest bardziej narażona na podrażnienia. Od czasu do czasu warto dać jej odpocząć i jeśli to możliwe golić się co 2-3 dni.

Golenie brzytwą tylko dla zaawansowanych? Wybierz zestaw do golenia dla mężczyzny

Mówi się, że golenie brzytwą to tylko u golibrody czy obecnie w zakładzie barberskim i jest w tym sporo prawdy. Takie golenie wymaga opanowania techniki, bo przy pierwszych próbach albo nie usunie się zarostu dokładnie albo poleje się krew. Oczywiście nie mamy tu na myśli sceny jak z horroru, ale jednak potrzebny może być opatrunek. Jeśli chcesz spróbować swoich sił sięgnij po zestaw do golenia dla mężczyzny przeznaczony do tradycyjnego usuwania zarostu. Zarost możesz usuwać pod kątem 30 stopni, gdy golisz się z włosem lub pod kątem 15 stopni, gdy golisz się brzytwą pod włos. Jest kilka rodzajów chwytów i musisz wybrać najwygodniejszy dla siebie. Nie będziemy ich opisywać, bo najlepiej zobaczyć poradnik, jak golić się brzytwą. Jeśli już opanuje się pewny chwyt może stać się to ulubiony sposób golenia zarostu.

Maszynka jednorazowa, maszynka na żyletki czy golarka elektryczna – co powinien wybrać początkujący?

Ponieważ maszynka jednorazowa nie jest ekologicznym rozwiązaniem, rekomendujemy wybór maszynki na żyletki. Można od razu kupić zestaw z wymiennymi żyletkami. Jednak powinna wystarczyć na od 3 do 5 zabiegów golenia, w zależności od grubości zarostu. Taką maszynką łatwiej się operuje niż chociażby brzytwą, dlatego jest bardziej polecana dla początkujących. Oczywiście i w tym przypadku konieczne jest golenie na mokro. Golarka elektryczna to jak już wspomnieliśmy wybór dla tych, którzy chcą ogolić się szybko i nie zależy im na bardzo gładkim efekcie. Ona także sprawdzi się dla początkujących, nawet tych z cienkim i skąpym zarostem.

Dobór sposobu golenia do rodzaju zarostu, a także wrażliwej skóry jest bardzo istotny. Posiadając gruby zarost należy raczej golić się pod włos. Z kolei przy tym cieńszym można golić się z włosem, jeśli nie ma się jeszcze wystarczająco dużo wprawy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij