Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn Poznaj przyczyny!

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn? Poznaj przyczyny!

Wzmożony wysiłek fizyczny i umysłowy powodują u mężczyzn poczucie zmęczenia. Często towarzyszy mu senność. Wpływa to negatywnie na funkcjonowanie w ciągu dnia i utrudnia realizację codziennych zadań. Jest to naturalna reakcja organizmu, który wymaga „resetu”. Niekiedy zmęczenie utrzymuje się przez dłuższy czas i to niezależnie od tego, czy mężczyzna pozwoli sobie na regenerację organizmu, czy nie. Co w takiej sytuacji zrobić? Jakie są przyczyny zmęczenia i senności u mężczyzn?

Bezpośrednie przyczyny zmęczenia i senności

Uczucie znużenia jest reakcją organizmu na długotrwały wysiłek fizyczny lub umysłowy. Pojawia się po upływie kilku dni intensywnej pracy.  Można temu zaradzić w bardzo prosty sposób, pozwalając sobie na wypoczynek. Zdrowy sen i odpowiedni relaks powinny zniwelować zmęczenie. Organizm ludzki funkcjonuje jak komputer. Działając na pełnych obrotach 24/h ulega przeciążeniu i się zawiesza. Nie wyłączając go przez kilka dni z rzędu, ryzykuje się uszkodzeniem jednego z podzespołów. Kolejnymi przyczynami zmęczenia i senności jest nadmierny stres i niewłaściwa dieta. Nie sposób uniknąć stresu, wykonując odpowiedzialną pracę i pilnując terminów. Przekłada się to na poczucie wypalenia po jakimś czasie. Niewłaściwa dieta, która jest uboga w makro i mikroelementy oddziałuje w sposób niekorzystny na organizm. Warto pilnować, aby spożywane produkty były bogate w magnez, żelazo i witaminę d12. Składniki te redukują poczucie znużenia i stabilizują układ nerwowy. Zmęczenie pojawia się również w przypadku zmian pogodowych. Ludzi, którzy cierpią na bóle głowy i zmęczenie w  przypadku zmian ciśnienia atmosferycznego, nazywa się meteopatami. 

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Uczucie zmęczenia i senności, które utrzymuje się przez dłuższy okres, sygnalizuje o poważnych problemach zdrowotnych. W przypadku, gdy te problemy występują przez co najmniej 6 miesięcy, mówić już można o zespole chronicznego zmęczenia. Rzeczą znamienną w kontekście tego schorzenia jest fakt, że konwencjonalne sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Często tym problemom towarzyszą bóle głowy, bezsenność, bóle mięśni, bóle gardła, nadmierna potliwość, nieuzasadnione lęki, brak apetytu, mdłości, zaburzenia widzenia i zniżka nastroju. Wszystkie te symptomy wzięte do kupy powinny uzmysłowić człowiekowi, że coś z jego organizmem jest nie tak i pora udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Jest to, o tyle konieczne, że zespół chronicznego zmęczenia jest przejawem bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Skutki bagatelizowania tych sygnałów mogą być dla mężczyzny opłakane w dłuższej perspektywie czasowej.

Jakie są źródła zespołu chronicznego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia CFS jest jednostką chorobową, którą należy potraktować niezwykle poważnie. Dostrzegając u siebie symptomy CFS, należy niezwłocznie postarać się o skierowanie na konkretne badania. Objawy towarzyszące przewlekłemu zmęczeniu sugerują poważne problemy zdrowotne. Wśród ich przyczyn wyróżnić należy:

  • zaburzenia psychiczne, np. depresja lub stany lękowe;
  • anemia, która wynika z niedoborów rozmaitych składników odżywczych. Leczenie anemii zakłada ścisłe trzymanie się określonej diety i suplementację;
  • nietolerancja pokarmowa;
  • bezdech senny;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • problemy z tarczycą.

Wizyta u lekarza rodzinnego powinna zaowocować skierowaniem na odpowiednie badania, które wykluczą część z tych źródeł i pozwolą skutecznie wpłynąć na chroniczne zmęczenie i senność u pacjenta. Nie warto bagatelizować objawów zmęczenia i senności, które utrzymują się przez dłuższy czas, ponieważ jak widać, może to poskutkować rozwojem negatywnych zmian chorobowych.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij